Pielęgnica Eliota (Thorichthys ellioti)

Pielęgnica Eliota

Terytorium występowania:
 Południowy Meksyk - Rio Papaloapan.
Cechy wyglądu:
 Pielęgnica Eliota jest blisko spokrewniona z pielęgnicą Meeka. Na pokrywach skrzelowych ma podobnie, charakterystyczne czarne plamy z błękitną obwódką. Służą one do odstraszania intruzów - ryba w sytuacji zagrożenia odchyla skrzela, co powoduje że wydaje się ona znacznie większa niż w rzeczywistości. Płetwa grzbietowa przy krawędzi pomarańczowoczerwona, skrzela i brzuch w zależności od usposobienia przybierają mniej lub bardziej intensywny czerwony odcień. Po bokach dwie czarne plamy, a całe ciało pokryte jest błękitnymi plamami. Samce w porównaniu z samicą mają dłuższe ciało i pysk. Mają rownież bardziej intensywne kolory. Ciało samic jest bardziej zaokrąglone.
Usposobienie:
 Rybka ta jest umiarkowanie agresywna, nadaje się do akwariów towarzyskich pod warunkiem że w akwarium nie będzie innych agresywnych mieszkańców. Względem swojego gatunku przejawia znaczną agresję, dlatego w jednym akwarium należy trzymać dobraną parę tych pielęgnic. Samce rywalizują między sobą i istnieje duże prawdopodobieństwo, że po pewnym czasie słabszy zostanie zabity.
Wymagania:
 W naturalnych warunkach gatunek ten żyje w wodach słabo nasłonecznionych, otoczonych lasami. Korzenie drzew porastają brzegi dające pielęgnicom schronienie, a dno pokryte jest opadłymi liśćmi. Akwarium o długości przynajmniej metra musimy wyposażyć w liczne kryjówki w postaci korzeni, kawałków drewna i kamieni. Oświetlenie niezbyt silne, przytłumione. Woda musi być regularnie podmieniana, bo gatunek ten jest podatny na infekcje spowodowane słabą jakością wody. Temperatura wody: 18-27°C    Parametry wody - pH: 7,0 - 7,8    twardość do 15°n 
Pokarm:
 Ryba wszystkożerna. Pokarm żywy, mrożony, suchy.
Rozmnażanie:
 Ikra składana jest w jaskini lub innym bezpiecznym miejscu np. płaski kamień otoczony większymi skałkami. Ilość składanej ikry 100- 500 ziaren. Gdy podchodzą do tarła, obierają terytorium ( zazwyczaj około 30 cm), którego bronią przed intruzami. Rodzice zajmują się ikrą na zmianę, ale zazwyczaj samica pilnuje ikry w jaskini a samiec przegania z terytorium inne rybki.

Galerie

Logowanie

Katalog stron Katalog SEO: katalogseo.net.pl Akwa - Hobby Akwarystyka Słodkowodna Katalog stron - Best in Poland Katalog, kliknij mnie Wzorowy Katalog